شهره آغداشلو، بازیگری که بازی می کند تا از ایران بترسند

 شهره آغداشلو، بازیگری که بازی می کند تا از ایران بترسند

شهره آغداشلو که پیش از این در فیلم های ضد ایرانی ازجمله سنگسار ثریا میم و سریال 24 ایفای نقش کرده است، مستند ایرانیوم را که توسط صندوق کلاریون برای اثبات تهدید هسته ای ایران ساخت شده را روایت می کند.
نویسنده : اسماعیل ارجمندی

 موسسه کلاریون که پیش از این مستند جهاد سوم، و اُبسشن (جنگ اسلام رادیکال با غرب) را ساخته بود، مستند جدید خود به نام "ایرانیوم" که نام آن از ایران + اورانیوم گرفته شده است، را با استفاده از شهره آغداشلو روایت می کند.
 شهره آغداشلو ،راوی مستند ایرانیوم، در پی اجرای پروژه “ایران هراسی و اسلام هراسی”، پیش از این در فیلم های سنگسار ثریا میم ، سریال 24 ، خانه صدام و خانه ای از شن و مه ایفای نقش کرد. وی در مصاحبه ی اخیرش با شبکه بی بی سی، فیلم سنگسار ثریا میم را الگویی برای جریان فشار جهانی بر سر پرونده سکینه آشتیانی توصیف کرد.

وی که قبل از بازیگری در آمریکا، می خواست خبرنگار و فعال حقوق زنان شود، پس از بازی در فیلم سنگسار ثریا میم، مواضع محکمی را در قبال سنگسار گرفت.
آغداشلو همچنین با بازی در فصل چهارم سریال 24 که ایران را به تهدید تروریستی علیه آمریکا متهم می کرد، ایرانیان را به تروریست بودن متهم کرد و طی مصاحبه ای اعلام کرد: "همه مسلمانان تروریست نیستند اما متاسفانه همه تروریست ها مسلمان اند."
سایت ایرانیوم، شهره آغداشلو را اینگونه معرفی می کند: شهره آغداشلو، برنده جایزه اِمی، نخستین بازیگری است که به خاطر نقش‌اش در خانه شن و مه کاندیدای یک جایزه آکادمی شده است. آغداشلو که اخیرا در فیلم سنگسار ثریا نقش‌آفرینی کرده است، در تهران متولد و در آنجا در سن 20 سالگی تبدیل به ستاره سینما شد. در طی انقلاب اسلامی در 1978، آغداشلو از ایران رهسپار انگلیس شد و سپس از آنجا به لس‌آنجلس آمد و در آنجا حرفه موفق بازیگری خود را ادامه داده است.
وی جایزه امی را به خاطر بازی در نقش همسر اول صدام گرفت.
آغداشلو در مصاحبه با بخش فارسی بی بی سی ، مردم ایران را اینگونه توصیف می کند: با کسانی که حاضر نیستند مقررات را رعایت بکنند، حاضر نیستند انساندوستانه با هم بحث و جدل داشته باشند نمی شود کار کرد. یا کشته می شوم یا باعث کشته شدن کس دیگری می شوم. تصمیم گرفتم بیرون بیایم، در یک منطقه دمکراتیک عمل بکنم تا هم کارم بتواند مثمر ثمر قرار بگیرد و هم اینکه بتوانم زنده باشم و ادامه بدهم.

او مثل هر مهاجر آمریکایی دیگری سوگند خورده است تا همواره از منافع آمریکا، حتی در مقابل سرزمین مادری اش ایران، دفاع کند.

موسسه کلاریون که از آغداشلو برای روایت مستند ضد ایرانی ایرانیوم بهره جسته است، قصد دارد 19روز دیگر این مستند را به نمایش عمومی درآورد.

/ 0 نظر / 19 بازدید