تصویب کپی طرح ساختمانBMW برای یک مجتمع در تهران

تصویب کپی طرح ساختمانBMW برای یک مجتمع در تهران

در یکی از طرح های مصوب شهرداری برای یک مجتمع تجاری در تهران، طرحی ارائه شده که عینا طرح ساختمان بی ام و مونیخ آلمان می باشد.

نویسنده : ابراهیم ارجمندی

چندی پیش پایگاه مشرق سندی از شهرداری تهران منتشر نمود که طی آن نسبت به تصویب طرح های غربی و غربی شدن معماری تهران هشدار داد. یکی از طرح ها که برای احداث مجتمع تجاری در حدفاصل بزرگراه چمران و شیخ فضل الله در نظر گرفته شده بود ، طرح زیر است:

طرحی که ملاحظه می کنید با کمی کاوش اینترنتی درخواهید یافت که حتی کپی از یک طرح نیست بلکه عین تصویری از طرح ساختمان شعبه اصلی " بی ام و" در مونیخ آلمان می باشد. که در تصویر زیر مشخص می باشد.


پیش از این نیز در طرح مقبره قیصر امین پور چنین کپی کاری اتفاق افتاد که در پایگاه مشرق نیز انعکاس یافت. 

معماران برای آغاز فرایند طراحی گاهی زحمت زیادی برای الهام از یک پدیده می گیرند. البته ممکن است این پدیده خود یک ساختمان باشد. اما فرق اساسی میان کپی کشیدن از کار دیگران و اقتباس از آن وجود دارد. این دردی است که در عالم هنر با آن درگیر هستیم، در عالم سینما به یک نحو و در عالم معماری که از قضا هنری کاربردی است به شکل مفتضحانه تر آن. در معماری ساختمان های دولتی و مونومنتال در ایران، این مشکل مضاعف شده است به گونه ای که ضعف سواد هنری و به روز نبودن اطلاعات معماری مسئولین از یک سو و فقر دانش و مکر معماران طراح از سوی دیگر دست به دست هم داده تا این هنرمندان به خلق هیچ اثر بدیعی دست نزده و به صرافت بیافتند تا از نمونه های معماری دیار غرب کپی برداری کنند و به نام طرحی نو به کام مسئولین امر روا کنند.

 

/ 0 نظر / 25 بازدید