آمریکا چگونه می خواهد اقتدار و جذابیت صادر کند؟ + عکس

ساختمان سفارتخانه های آمریکا اولین تصویر چهره رسمی دیپلماسی آمریکا است و این ساختمان ها، عاملی برای صدور ارزشهای آمریکایی است که به دیپلماسی ساختمان (building diplomacy) تعبیر می شود.
به گزارش خبرنگار دیپلماسی عمومی مشرق، یکی از شیوه هایی که برای دیپلماسی عمومی وجود دارد دیپلماسی ساختمان (building diplomacy)  است.
علاوه بر ساختمان های اداری و دولتی ، ساختمان سفارتخانه های آمریکا در سراسر دنیا ، یکی از کارکردهای مهم دیپلماسی ساختمان در دیپلماسی عمومی ایالات متحده است. چرا که ساختمان سفارتخانه های آمریکا در هر کشور ، اولین تصویر جامع از چهره رسمی دیپلماسی آمریکا در آن کشور را ارایه می دهد. ساختمان سفارتخانه های آمریکا ، به عنوان نمونه ها یی  برای صدور دموکراسی آمریکایی ، به سراسر جهان محسوب می گردد.  تصور این نکته ضروری است که چگونه هر کسی می تواند ثروت یک کشور ، میزان مدنیت و نظم ، قدرت و ثبات یک کشور را با دیدن ساختمان های خارجی آن در کشورهای دیگرتصور کند و این ساختمان ها می توانند یک ایماژ ذهنی (تصویر ذهنی ) از شکوه کشور خود (خواه این شکوه واقعی باشد و خواه پوشالی) در ذهن مخاطب بنشاند. 
الیزابت گیل لویی(Elizabeth Gill Lui)  در کتاب خود با عنوان  دیپلماسی ساختمان  با سفر به پنجاه کشور و عکاسی از سفارتخانه ایالات متحده آمریکا در آن کشور ها به تشریح سیاست های "دیپلماسی ساختمان "آمریکا پرداخته است.

51DFZ0X4BYL.jpg

اگر چه پیشینه دیپلماسی ساختمان به اوایل قرن 19 ،  یعنی فصل ساخت سفارتخانه های آمریکا در کشور های مختلف ، از تاریخ معماری آمریکا باز می گردد؛ اما یک گزارش جدید تحت عنوان "طراحی برای دیپلماسی " از انستیتوی معماری آمریکا منتشر شده که رویکرد ساخت سفارتخانه های آمریکا را در قرن 21 تشریح می کند.
در این گزارش آمده است : "در حالی که امنیت باید در صف مقدم طراحی سفارت باشد ، سفارت خانه های ایالات متحده باید منعکس کننده ارزش های آمریکایی و ایده آل های آن باشد. ضمن آنکه می بایست هیمنه و قدرت پایدار و نجابت آمریکایی را نشانه گذاری و نماد پردازی کند. نحوه معماری این سفارتخانه ها القا کننده حس دعوت کنندگی به تمدن مدرن آمریکا و نهایتا استیل زندگی آمریکایی است. حمایت از مردان و زنانی که برای دیپلماسی آمریکا تلاش می کنند از دغدغه های اصلی دستگاه امور خارجه آمریکا است که از آنان برای تغییر چشم انداز ژئوپلتیک استفاده می نماید. طراحی یک ساختمان باشکوه نشان می دهد که آمریکا می توان امکانات دیپلماتیکی که امن و پایدار است و نماد سرزندگی آمریکاست را فراهم نماید. این یک چالش مهم است و یک فرصت برای معماران و مهندسان آمریکاست.


aiab08040055.jpg
ساختمان های طراحی شده علاوه بر پاسخگویی به نیاز های عملکردی پروژه ی سفارت خانه ، در انتخاب سبک معماری بیان کننده یک معماری برونگراست. و در انتخاب مصالح ساخت ، اغلب از بتن و شیشه استفاده می گردد که القای حس شفافیت شیشه و استحکام بتن را به طور همزمان رقم می زند . در این بناها نماسازی و حجم سازی به گونه ای طراحی شده که ضمن ایجاد حس شیفتگی و جذابیت در مخاطب او را مرعوب خود سازد و  در مجموع بیانگر  جامعه مدنی ، دموکراسی ، لیبرالیسم و حقوق بشر  به عنوان  هویت ویژه ی آمریکاست.
البته نباید از این نکته غفلت کرد که معماری سفارت خانه های آمریکا یکی از شقوق دیپلماسی ساختمان از حرکت کلی دیپلماسی عمومی آمریکا محسوب می شود و شق دیگر آن برج های برافراشته ای است که در ایالت های مختلف آمریکا ساخته شده اند و گاه و بی گاه و به هر دلیل در هلی شات های سینمایی فیلم های پر مخاطب سینمای هالیوود، با ابهت تر از آنچه که هستند به تصویر کشیده می شوند و ذهن مخاطبان را اسیر قامت افراشته خود می کنند تا آرزوی دیدن شب های کلان شهر های آمریکا که حالا دیگر از نور لامپ های نئون این برج ها به روز شبیه تر شده، قلب مردم جهان را نیز مسخر خود کند.
ابراهیم ارجمندی