خشونت پلیس کانادا علیه معترضان

دولت کانادا در شرایطی که در حال سقوط بوده و تصویب قطعنامه حقوق بشر علیه ایران را پیگیری می کرد، معترضان به خشونت پلیس را ضرب و شتم و دستگیر کرد.

دولت کانادا در شرایطی که در حال سقوط بود و همزمان ادعای نقض حقوق بشر در ایران را داشته و با این اتهام، پرونده حقوق بشر ایران را پیگیری می کرد؛ تظاهرات مسالمت آمیز مردم علیه خشونت پلیس را به خشونت کشید.
هر ساله در روز 15 مارس مردم کانادا برای محکوم نمودن خشونت پلیس دست به راهپیمایی می زنند. این راهپیمایی معمولاً دوباره به خشونت پلیس کانادا منجر می شود و هرساله به دستگیری صدها نفر از مردم می انجامد.
این راهپیمایی در سال اخیر نیز به صورت مسالمت آمیز و با شعار "ما می خواهیم خشونت پلیس را محکوم کنیم نه آن را تشدید کنیم" آغاز شده بود، اما پلیس نیروهای زیادی را در خیابان مستقر کرد و از جمله نیروهای ویژه و سواره نظام . هلیکوپتر هم از بالا اوضاع را زیر نظر داشت.
ناگهان پلیس با باتوم و گازهای اشک آور جلوی پیشروی مردم را گرفت و 200 نفر از آنها را دستگیر کرد. یکی از معترضان انگیزه خود از شرکت در تظاهرات را این گونه توصیف کرد: " ما مخالف فرهنگ ناعادلانه ای هستیم که در آن مردم به خاطر دیدگاه سیاسی و نژاد و طبقه اجتماعی شان مورد ظلم واقع می شوند."
با این که دولت کانادا تلاش کرده است که وجهه ای انسان دوستانه و مدافع حقوق بشر از خود در ذهن مردم جهان بسازد، در سال 2008 برآورد شده است که از سال 87 تا کنون پلیس کانادا 42 نفر از مردم این کشور را کشته است که 28 درصد از آنها از اقلیتها بوده اند و در 86 درصد از این موارد پلیس تبرئه شده است.
نکته قابل توجه این است که در همان زمان که پلیس کانادا به مردم حمله ور شده بود و معترضان به خشونت پلیس را ضرب و شتم می کرد؛ دولت کانادا به صورت کاملا خصمانه ای به دنبال تصویب قطعنامه حقوق بشر علیه ایران بوده است؛ به طوریکه حتی چند روز پس از تصویب این قطعنامه، کانادا قول می دهد تا با متهم کردن ایران به نقض حقوق بشر و پیگیری پرونده حقوق بشر ایران، بر اعمال فشار بر جمهوری اسلامی بیافزاید.
در همین باره در شرایطی که دولت کانادا سقوط کرده بود، لارنس کانن وزیر امور خارجه دولت کانادا، گفت: "کانادا به حمله دیپلماتیک سالانه خود به ایران در سازمان ملل متحد ادامه خواهد داد." و منظور وی از حمله دیپلماتیک، وارد کردن اتهامات و ادعای نقض حقوق بشر در مورد ایران است.