نگاهی به گزارش سازمان عفو بین الملل،

آمریکا به هیچ‌کدام از کنوانسیون های حقوق بشر پایبند نیست

بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل، آمریکا در میان 5 کشور ناقض حقوق بشر است.

به گزارش مشرق، بر اساس گزارش جدید سازمان عفو بین الملل، آمریکا در میان 5 کشور ناقض حقوق بشر است.
اما چه وجه اشتراکی بین چین، عربستان سعودی، و ایالات متحده آمریکا با ایران وجود دارد؟
سازمان عفو بین الملل در گزارش  خود اعلام کرده است که کشورهای چین، عربستان سعودی، و ایالات متحده آمریکا و ایران دارای بیشترین آمار اعدام هستند.
چین و عربستان سعودی کشورهایی هستند که به نقض آشکار حقوق بشر مشهورند اما ایالات متحده آمریکا از جمله کشورهای مدعی رعایت حقوق بشر است و علی رغم این ادعا، حتی آمار رسمی اعدام در این کشور بالاست.
آمریکا، کشوری که مدعی پیشبرد اهداف سازمان ملل متحد و رعایت حقوق انسانی است، هنوز به مهم‌ترین کنوانسیون‌های مرتبط با حقوق بشر نپیوسته و به بهانه‌های متعدد از الحاق به معاهدات حقوق بشری خودداری کرده است.
آمریکا تاکنون به عضویت کنوانسیون حقوق کودک، کنوانسیون حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، پروتکل اختیاری کنوانسیون منع شکنجه، کنوانسیون بین‌المللی حمایت از افراد در برابر ناپدید شدن اجباری، کنوانسیون رم در خصوص اساسنامه دیوان کیفر بین‌المللی، کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان و کنوانسیون حقوق بشر بین‌المللی درنیامده است.
همچنین براساس اعلام کمیسیون حقوق بشر، آمریکا در هیچ‌کدام از اسناد حقوق بشری منطقه‌ای عضو نشده است. در مواردی هم که در کنوانسیونی وارد شده، قراردادهای حقوق بشری این کشور در کنگره (مجلس) تصویب نمی‌شود.
شیوه سازماندهی دولت آمریکا به نحوی است که تعهدات بین‌المللی این کشور تنها توسط دولت فدرال اجرا می‌شود و دولت ایالات متحده مقاومتی سیستماتیک در برابر پذیرش تعهدات بین‌المللی در رعایت حقوق بشر دارد.
در این کشور هیچ نهاد مستقلی وجود ندارد که بر رعایت حقوق بشر در هر 3 سطح فدرال، ایالتی و محلی نظارت کند و آمریکا همواره از نظارت بین‌المللی در این خصوص امتناع می‌کند.
آمریکا در کنوانسیون‌هایی مانند منع شکنجه، میثاق حقوقی، مدنی، سیاسی و بین‌المللی عضو نشده و اساسا آنها را قبول ندارد، در حالی که این کشور بیشترین ادعای رعایت حقوق بشر در جهان را دارد، اما در سطح جهان کمترین عضویت در نهادهای حقوق بشری را داراست.
در گزارش مانفرد نواک Manfred Nowak گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه شکنجه ، مساله ی نقض حقوق بشر از سوی دولت آمریکا، " روندی نظام مند " توصیف شده است . نواک در گزارش خود ، از نقض گسترده حقوق بشر در آمریکا ازجمله شکنجه زندانیان، خشونت پلیس، تبعیض نژادی و تضییع حقوق اقلیتها به ویژه مسلمانان، ابراز نگرانی کرده است.
بر اساس آمار زندانیان ثبت شده، در آمریکا 2 میلیون و 200 هزار نفر در زندان به سر می برند و 750 هزار نفر زندانبان برای نگهبانی از آنان در این کشور وجود دارد.
در سال 2010 میلادی دادگاه های ایالات متحده آمریکا 110 حکم اعدام صادر کرده اند.
در آمریکا به دلیل وجود زندانهای مخفی و ثبت نشده، این شک وجود دارد که آمار دولتی بسیار کمتر از تعداد واقعی اعدام ها باشد.
البته گزارش حقوق بشر سازمان ملل، صرفا به تعداد اعدام ها توسط دستگاه های قضایی کشورها می نگرد و آمار کشتار مردم بی دفاع در جنگ ها را در بر نمی گیرد؛ وگرنه آمار 1 میلیون و 800 هزار کشته و 6 میلیون آواره در جنگ عراق به تنهایی برای بیان گوشه ای از پرونده حقوق بشر آمریکا کافی است.

گزارش عفو بین الملل در مورد کشور ایران
با پیگیری های مستمر کانادا، شورای حقوق بشر سازمان ملل در 4 فروردین سال 90 قطعنامه ای را در حوزه حقوق بشر علیه ایران تصویب کرد که براساس آن نماینده ویژه ای برای رسیدگی و نظارت بر وضعیت حقوق بشر در ایران تعیین خواهد شد.
نزدیک به یک دهه است که هر ساله (بجز دو سال) با اهتمام و پرونده سازی کشور کانادا علیه ایران، شورای حقوق بشر با صدور قطعنامه حقوق بشر علیه ایران، این کشور را تحت فشار و هجوم دیپلماتیک قرار می دهد.
این در حالی است که عمده افراد اعدام شده در ایران را قاچاقچیان مواد مخدر تشکیل می دهند. ایران از آنجا که در مسیر ترانزیت مواد مخدر توسط سازمان سیا از افغانستان به اروپاست، سالانه افرادی را در قاچاق مواد مخدر دستگیر، محاکمه و براساس قانون اعدام می کند و شهدای زیادی را در این مبارزه تقدیم کرده است. همچنین در این زمینه بارها مورد تشویق و حمایت اداره مواد مخدر و جرایم سازمان ملل قرار گرفته است.
اما شورای حقوق بشر سازمان ملل، با علم به این موضوع و بی اعتنا به مبارزات ایران در حوزه مواد مخدر و حمایت های دفتر مواد مخدر و جرایم سازمان ملل از ایران، افراد اعدام شده را گواه نقض حقوق بشر در ایران می داند.

گزارش عفو بین الملل در مورد کشور چین
چین با اختلاف بسیار نسبت به کشورهای دیگر، مقام اول را در اعمال مجازات اعدام دارد.
در سال 2010 میلادی، چین باز هم مقام اول را در میان کشورهای اعمال کننده مجازات اعدام کسب کرد.
تعداد اعدام در چین آن قدر بالا بوده است که برای اولین بار سازمان عفو بین الملل از اعلام تعداد اعدام شدگان خودداری کرده است، زیرا آمار رسمی دولتی با واقعیت تفاوت فاحشی دارد.